Kullanıcı Adı   Şifre          Şifremi unuttum!     Kullanıcı adımı unuttum!     Kayıt ol
Pazar, 26 Mart 2017
Home Eurovision Raporlar Rapor 2011
Eurovision 2011 Türkiye Raporu Yazdır e-Posta


Tüm yazı, materyal, görüntü ve resimlerin telif hakları Eurovisiondream'e aittir ve izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır!

Değerli Eurovision severler

2003 yılında bireysel, 2009 ve 2010 yılında EurovisionDream imzası ile TRT Kurumuna iletilen ve kamuoyu ile paylaşılan "Eurovision Raporları"; TRT kurumuna strateji ve vizyon konularında yararlı ve yardımcı olmuştur.

Tüm dünyada var olan Eurovision kulüplerinin ortak paydası, ülkelerinin en iyi dereceyi almasına katkı sağlamaktır. Ülkemizde yer alan Eurovision fanlarının son yıllardaki ortak isteği, TRT'nin büyük bir şölenle bir yarışma yapmasıdır.

Bu düşünce ve yorumlardan yola çıkarak 2011 için raporumuzu oluşturmaya başladık. Tüm üyelerden ve yönetim kurulumuzdan aldığımız fikirleri harmanlayarak aşağıda gördüğünüz 2011 raporunu hazırladık ve TRT Kurumunda ilgili birimlere ilettik.


 

Eurovision Ulusal Finaller, o yılın temsilci ya da şarkı seçiminin halk yahut jüri iradesiyle yapıldığı canlı televizyon şovlarıdır. Eurovision Şarkı Yarışmasının başladığı 50'lerin sonu ve 60'ların başında Eurovision'a katılmak için böyle bir ön elemenin yapılması koşulu vardı. Ancak zaman ilerledikçe şarkı seçiminin sipariş usulüyle yapılması da serbest bırakıldı.

Bu sisteme göre genellikle 10 kadar temsilci adayı belirlenerek şarkı hazırlıklarına başlanılır. Canlı televizyon şovuyla yapılan finalle Eurovision'a gidecek isim ve şarkı belirlenir. Katılımın fazla olduğu ülkelerde ise büyük finalden önce yarı finaller hatta çeyrek finaller aracılığıyla yoğun ulusal final maratonları gerçekleşir. Son yıllarda teknolojinin ve çağın gerekliliğine paralel televoting (sms oylaması) da seçimlerde kendine büyük yer bulmuştur. Çoğu ülke yalnız televoting sistemiyle temsilcisini seçerken bir çoğu da uzmanlardan oluşan jüri & halk oylarının toplamıyla Eurovision biletini temsilcisine verir.

Ülkeler genelde temsilci adaylarını Ocak ayından önce açıklar. Akabinde bir kaç hafta içinde isteğe bağlı şarkılarını da kamuoyuna sunarlar. Ulusal finaller birçok ülkede büyük spor komplekslerinde düzenlenir. En az Eurovision finallerindeki coşkuyu yansıtan seyircilerle 2-3 saat arasında değişen bir nevi ön ''Eurovision Finali'' yaşanarak gecenin sonunda şarkı belirlenir. Organizasyonun yayınlandığı kanallar büyük izlenme oranları alır.


 

EUROVISION 2011 TÜRKİYE ULUSAL FİNALİ


TRT Tarafından belirlenecek 10 veya 15 besteciye direkt beste siparişi verilir ve bestecilerden iki şarkı istenir. Bu şarkıları yorumlayacak sanatçı tercihi ise besteciye bırakılır. (TRT bu konuda ünlü sanatçı isteğini tavsiye edebilir).

Bu besteciler:

       
SEZEN AKSU   HANDE YENER
  OZAN DOĞULU   MUSTAFA SANDAL   SİNAN AKÇIL
 
               
 SONER SARIKABADAYI    ERSAY ÜNER    NAZAN ÖNCEL    RAFET EL ROMAN    SERDAR ORTAÇ


Olmak üzere artırılabilir. Yarışmadan sonra TRT kazanan beste haricinde bu besteler üzerinden hiçbir hak iddia etmez.

Bestecilerden gelecek şarkılar TRT ekranlarında haftalarca büyük bir Show olarak yayımlanır ve Ekimden başlayarak her ay ön eleme yapılır ve her ay 3 şarkı elenir. (TRT'den canlı yayınla...)

Bu ön eleme finallerinde TRT jürisi - profesyonel jüri - ve eskiden olduğu gibi bölgesel jüri olur.. TRT jürisinin olduğu jüriye mutlaka Eurovision fanlarından en az 3 kişi davet edilir. Tüm jüriler oylarını canlı olarak ve açık yapmak zorundadır. Noter huzurunda tüm jüri oylarını kağıtlara yazarak masa üzerine bırakır. (Şikeye sebebiyet vermemek amacıyla)

Önce TRT jürisi açık olarak oylarını tek tek açıklar. Oylar; "12-10-8-7-6-5-4-3-2-1" olarak verilir.. Tüm TRT jürisi oyları toplamında en yüksek oyu alan şarkıya 12 ikinciye 10 üçüncüye 8 dördüncüye 7 ...6-5-4-3-2-1 şeklinde sıralanır

Sıra profesyonel jüriye geçer ( profesyonel jüri tamamen pop müzik üzerine olmalı. Besteci yapımcı vs.. burada daha önce bizleri Eurovision'da temsil etmiş ünlü besteci ve şarkıcılarda olabilir ) Bu jüride aynı şekilde oylarını açıklar ve bu grubunda "12-10-8-7-6-5-4-3-2-1" puanı belirlenir.

Her zaman olduğu gibi son sözü söyleyecek olan halk jürisidir. Bölgesel jürilere bağlanılır ve bölgelerden SMS oyları tek tek alınarak bu oylara eklenir. Türkiye birincisi bellidir.Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm üyelerimize ve özellikle Danışman olarak Özgün Günyar, daha önce TRT'ye sunduğu İZMİRALDA projesi ve bu raporda konseptin tam oturmasına büyük katkı sağlayan Fatih Civelek ve Ulusal Final misyon ve vizyon çalışmaları yaparak, bu rapora danışmanlık yapan Eren Dündar başta olmak üzere Türkiye Eurovision fanlarına teşekkür ediyorum.

İşte huzurlarınızda 2011 Eurovisiondream Türkiye raporu ve final projesi;

 


EurovisionDream adına;

Genel Kordinatör
ALİ DURGUT


 


 

 

 

Yorumlar 

 
#27 yalçın 2011-05-05 19:57 artık ulusal final istiyoruz ve türkiyenin en popüler sanatçılarının bu yarışmada olmasını istiyoruz..hadisenin yeniden katılmasını çok isterim…
 
 
#26 süleyman nas 2010-09-27 14:23 2011 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi kimin temsil edeceğine dair www.trteurovision.com adlı internet sitesinde anket düzenlendi.

4 kademeli ankette 15 sanatçı üç kategoriye ayrıldı.

hadi oylar tarkan şebo yada haykoya lütfen artık bizde yapılsın şu yarışma
 
 
+3 #25 Ali DURGUT 2010-09-22 16:31 Arkadaslar! Eurovision konusunda aciklama ekim basinda yapilabilir diye tahmin ediliyor. Biz elimizden geleni yaptik. Eger basarirsak bu tum fanlarin basarisi olacak. Boylece dream olarak bir dreamin uzeri daha cizilmis olacak. Eurovisiondream turkiye klubu adina hepinize guzel heyecanlar diliyorum
 
 
#24 olcay 2010-09-18 23:09 Ben yine birşeyi kaçırmışım, kim sohbet etmiş burada? kendi adıma ben öneride bulundum, bir de yine yazım ve fikirlerimle ilgili bakımdan feridenin yazısına cevap yazdım. konunun dağılmasından şikayet eden kendi dağıtmıştır ortalığı bence, kendi mahallesinin önüne baksın herkes temiz mi diye.şikayet edilecekse iremhanım adminin kankasıysa bilemem ama asıl ben admini bu alakasız mesaj için sefere çağırıyorum. asıl ortam bozan odur, bi de kavrulmuşça diyor ki : "cevap gelecektir ama karşılık yok admin lütfen." bence de "admin lütfen !" bu çok bilmiş hanım admin değilse biz şanslıyız demektir. gerginleştim ya, porovakatif olmanın gereksinimi yok yani !
 
 
#23 feride 2010-09-18 21:43 teşekkürler Fatih bey;
yazım silindi diye çok bozulmuştum…

bu arada irem arkadaşım elitlik üstüne çok önemli ders gibi bir aristokratvari açıklamada bulunmuş helal valla… biz burada esc konuşuyoruz yazılarımızda esc dışı bir konu yok ki niye gerildin yay gibi…bu arada "üslüp" değil üsluptur doğrusu. ikinci u'nun üstünde şapka vardır. asıl escdışı yazışan sizsiniz. henüz bu rapora ilişkin önerinizi göremedik bize sataşmanızdan başka… saygılar
 
 
+1 #22 fatih civelek 2010-09-18 16:12 Feride hanim,

Müsterih olun. Teknik bir arizadan dolayi, tek sizin degil 2-3 mesaj uçtu maalesef.

Bu konuda öfkelenmeye gerek yok. Özgür platformumuza devam ediyoruz. Bizim için her üye degerli. Kalbinizi ferah tutunuz.

fatih civelek | eurovisiondream haber koordinatörü.
 
 
#21 feride 2010-09-18 14:35 Selamünaleyküm tekrar
ama ben şu an çok demorilize olmuş durumdayım
şöyle ki; yazdığım yazım silinmiş
BURASI BAĞIMSIZ ÖZGÜR TARTIŞMA PLATFORMU DEĞİL Mİ!
hem bu rapor özgürce insanların fikirleri göz önüne alnıarak yapılmadı mı? ve fikrimiz sorulmadı mı? niye saygı yok! eğer bu dönemde bu sitede hala sansür varsa ayıp! ben küfür yazmadım bir şey demedim niye yazım silindi lütfen cevap verin. sadece olcay adlı kişiye cevap yazdım,elbette tartışacağız bu sayede en iyi yola gireceğiz. ama çok bozulduM. SANSÜRE HAYIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIR
 
 
-1 #20 irem 2010-09-17 18:33 nedir bu yaaa çocuk parkı mı burası??? bu nasıl üslüptur yaa??? admin lütfen müdahele… kendine özgü,elit,birbi rine hep saygı duyan bireyleri barındıran bu güzel platformda bu sohbetlerin yeri yok… hep belirttiğim gibi yine asıl konudan uzaklaşılıyor… şimdi bana da arkadaşlarca cevap gelecektir ama karşılık olmayacağını belirteyim admin lütfen…
 
 
-3 #19 olcay 2010-09-17 12:31 Yani sormak kusurmudur ama?
Neden sen üzerine alındın feride otoritemisin sen nedir olay? Genç kızların idolü olabilir ben duymadım öyle bir ekip, demekki çok da menem bi grup değil. Zeynep akalın değil dediğin kimdir ? Tamam Zeynep Salidir ben karıştırmışımdı r ne var bunda? Yıldızmı avammış? Senkimsinki Koskoca yıldız tilbeye avam diyosun haddini bil. İnsanın moralini daraltıyosun, asıl sen bilip bilmeden yazma.Yazıyosanda kafadan uçurma, esas yaz.ellerim oynadı sinirden ya.
 
 
-2 #18 feride 2010-09-17 08:31 olcay bilip bilmedik yazma lütfen
hepsi diye bir grup var tamam mı genç kıuzlasrın idolüdür hem ben taparım onlara çok moderin insanlardır. onları aşağılar gibi yazma. hem o zeynep akalın değil… bilmeden yazmayalım
ayreıca yılddız gitsin istemem hepsi kızları gibi moderin değil çok avam onu istemem ben… sezen aksu ve hepsi kızları "tempo" şarkıları vardı ya asıl öyle bir şeyle gitmeliyiz.
 

SAYIN ZiYARETCiMiZ,
HABERLERiMiZE YORUM YAZABiLMEK iCiN SiTEMiZE ÜYE OLMANIZ GEREKMEKTEDiR.
iLK SAYFADAKi "KAYIT OL" BÖLÜMÜNE TIKLAYARAK ÜYE OLABiLIR SiTEMiZIN HER TÜRLÜ iCERiGiNE YORUM YAPABiLIRSiNiZ.
SAYGILARIMIZLA

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.